Szkocja

To pełna magii i niespodzianek kraina należąca do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Z Anglią graniczy na południu. Krajobraz Szkocji w przeważającej części jest wyżynny i górski. Zaś klimat jest umiarkowany, morski o dość niestabilnej pogodzie. Mówi o tym szkockie przysłowie, które brzmi: If you don’t like the weather, wait a minute (Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę)

Szkocja jest zamieszkiwana od V tysiąclecia przed naszą erą. Od początku była obszarem, na którym dochodziło do konfrontacji różnych kultur i ludów (Piktowie, Celtowie, Normanowie, Rzymianie, Anglowie), jednakże jej dzika przyroda zawsze stawała po stronie bieżących władców tych ziem. Od 1996 roku podzielona jest na 32 jednostki administracyjne zwane hrabstwami.

Posiada dwie flagi: Krzyż św. Andrzeja (Saltire) – św. Andrzej jest patronem Szkocji. Legenda głosi, że na własną prośbę został ukrzyżowany na dwóch skośnych belkach, aby ich kształt nie przypominał krzyża, na którym umarł Jezus. Kolor tła, który nie jest dokładnie określony (mozna spotykać flagi szkockie w barwach od jasnobłękitnej do ciemnogranatowej) ma symbolizować wieczne niebo. Jest to najstarsza flaga w Europie. Lion Rampant – jest to z kolei flaga królewska, używana wyłącznie przez członków królewskiej rodziny.

Dudy, kilt i whisky to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Dudy pochodzą co prawda z Azji Mniejszej, ale w kulturze Szkocji mają one szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znany był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach Brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, wytwarzany jest z owczej wełny, a wzór kiltu (charakterystyczna krata) nazywa się tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego tartanie i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu. Whisky natomiast jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – bowiem do dziś nie jest wyjaśnione, który z narodów wynalazł ten alkohol.